Geleneksel bir İtalyan tarifi paylaşacağım. Nefis ve enteresan bir omlet gibi göründü bana. La frittata di zucca İtalya’da kırsal b...

İtalyan Omleti





Geleneksel bir İtalyan tarifi paylaşacağım. Nefis ve enteresan bir omlet gibi göründü bana. La frittata di zucca İtalya’da kırsal bölgelerde, yanında kmiş. Bence bu üçlüyle birlikte nefis bir akşam yemeği tercihi de olabilir.
Balkabağı diye biliyoruz ama çeşitleri var. Artık ülkemizde de bulunuyor. Bu tarifte kullanılan kabak ya pumpkin olacak ya da butternut squash. İkisinin de resmini ekliyorum. Zamanında yine bir çeviri kazasına uğramış sanırım. Şimdi Balkabaklı Omlet nasıl yapılır, ona bakalım.
butternut-squash
Butternut squash

our-perfect-pumpkin-for-a-flower-arrangement
Pumpkin

Yakışan Şarap
Şampanya veya köpüren beyaz şaraplar

Balkabaklı Omlet - La frittata di zucca
Malzeme
400 gr balkabağı, “pumbpkin” veya “butternut squash”, kabuğu soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve 2cm’lim parçalar halinde dilimlenmiş
2 tatlı kaşığı katkısız un
2 diş sarımsak
4 adet yumurta, hafifçe çırpılmış
Deniz tuzu
Taze çekilmiş karabiber
Extra virgin sızma zeytinyağı
Yapılışı
  1. Balkabağı dilimlerini içini iyice unladığınız bir kaba veya poşete koyun. Ağzını kapatın ve sallayın. Bütün parçalar resimdeki gibi iyice unlansın.
img49956.488x294
  1. Genişçe bir tavaya sızma zeytinyağını ilave edin. Sarımsakları büyük bir bıçağın yanıyla üzerlerine hafifçe bastırarak ezin ve tavaya ilave edin. Sarımsaklar altın sarısı bir renk alana kadar orta ateşte pişirin, daha sora unladığınız balkabağı dilimlerini ilave edin.

  1. Balkabakları kahverengi bir renk alana ve iyice pişene kadar sürekli karıştırarak pişirmeye devam edin. Daha sonra, sarımsakları tavadan çıkarın ve balkabaklarına tuz ilave edin.

  1. Yumurtaları hafifçe çırpın, tuz ve karabiber ilave edin ve daha sonra tavadaki balkabaklarının üzerine dökün. Tavayı dairesel hareketlerle sallayın, böylece yumurta karışımının tavayla düzgün dağılmasını sağlayacaksınız. Karışımın üzerinde hava kabarcıkları oluşursa, sivri bir bıçağın ucunu batırarak patlatın.

  1. Altı katılaşıp altın sarısı bir renk almaya başlayınca, ters yüz edip diğer tarafını pişirin (Omleti pişen yüzü altta olacak şekilde uygun büyüklükte bir tabağa koyup sonra kaydırarak tavaya aktarabilirsiniz).

  1. Her iki tarafı da katılaşıp altın sarısı bir renk alınca, tavadan alıp bir tabağa koyarak servis edin.
Afiyet olsun,

0 yorum: